Okrugli stol

Okrugli stol na temu Svjetskog dana šećerne bolesti - 14.XI. 2006.godine "DIJABETES – JEDNAKA SKRB SVIMA" održan je 14.XI. 2006.godine sa početkom u 18.00 sati u hotelu "Park" - Split.
slike s Okruglog stola...

Nazočni :
- prim. dr. sci. Slaven Kokić – voditelj Regionalnog centra za dijabetes KB Split i predsjednik društva za dijabetes HLZ
Povećaj - doc. dr. sci. Veselin Škrabić – pedijatar dijabetolog, KB Split
- dr. sci. Ingrid Tripković – Zavod za javno zdravstvo Splitsko-dalmatinske županije
- mr. sci. dr. Elvira Smoje – liječnica obiteljske medicine i predstavnica HUOM-a
- VMS Ljubica Parmać – Dom zdravlja Splitsko-dalmatinske županije
- dr. Katarina Radman – HZZO PU Split
- prof. Vesna Zec – pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo i socijalnu skrb grada Splita
- Gordana Vrdoljak – stručna savjetnica Upravnog odjela za zdravstvo i socijalnu skrb grada Splita
- prof. Davor Bučević – predsjednik Hrvatskog saveza dijabetičkih udruga, kao moderator
- Davor Matić – predsjednik Splitskog dijabetičkog društva
- VMS Liljana Repanić - dopredsjednica Splitskog dijabetičkog društva
- Vatroslav Čović – Splitsko dijabetičko društvo
- Davor Skeledžija – Zagrebačko dijabetičko društvo
- Branko Lulić, dipl. ing. - tajnik Splitskog dijabetičkog društva i koordinator udruga dijabetičara Dalmacije, kao organizator Okruglog stola.


Nakon dvosatne prezentacije, rasprava i polemika donijeti su sljedeći zaključci:

1. Uz sve napore struke, institucija, udruga i pojedinaca pojavnost dijabetesa je u stalnom porastu te se javlja sve češće i kod mladih osoba, čak i u pedijatriji.

2. Nameće se nužnost i hitnost usvajanja i prihvaćanja UN rezolucije o dijabetesu od strane Republike Hrvatske te usvajanje i prihvaćanje "Nacionalnog programa zaštite od dijabetesa" u Republici Hrvatskoj od strane mjerodavnih - Vlade i Sabora.

3. U suradnji sa Hrvatskim zavodom za javno zdravstvo, poticati i izrađivati programe sveobuhvatne edukacije u osnovnim školama o provođenju pravilnog stila života i prehrane.

4. Kontinuirano razvijati i provoditi programe edukacije kako primarne zdravstvene zaštite o dijabetesu, tako i samih dijabetičara.

5. Organiziranje izbornog predmeta o dijabetesu na medicinskim fakultetima (za početak).

6. Kvalitetna samokontrola i redovita kontrola su preduvjet za dobru regulaciju bolesti te se ne bi smjelo događati uskraćivanje dijagnostičkih traka i sl. u prevenciji bolesti, jer su posljedice dijabetesa izuzetno skupe. Prema podacima Europske regije Medunarodne dijabetičke federacije u Svijetu se planira potrošiti za potrebe kliničkog zbrinjavanja dijabetesa, oko 300 milijardi $ u 2007.godini. Dakle, riječ je o izuzetno visokim troškovima vezanim za dijabetes.
Bolje spriječiti nego liječiti!

7. Nastaviti sa pozitivnim trendom ugradnji inzulinskih pumpi, posebno kod djece i mladih te osoba na inteziviranoj terapiji inzulinom – slijediti Republiku Sloveniju.

8. Jačati kapacitete "Dnevnih bolnica".

9. Voditi kontinuiranu kadrovsku politiku u zdravstvenoj zaštiti, kako se ne bi ponovila 1998.godina kada su ostala samo dva dijabetologa u KB Split - za odraslu populaciju dijabetičara.

10. Potreba nadopune A Liste lijekova: NovoNorm, Glucobay i Avaandia sa B Liste lijekova jer prema mišljenju struke isti nemaju medicinski istovrsnu zamjenu na A Listi lijekova.